Миколаївський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України повідомляє про збільшення випадків виявлення сказу у тварин.
Останнім часом на Миколаївщині почастішали випадки сказу тварин, зокрема за останній тиждень за повідомленнями Головного управління Держпродспоживслужби зареєстровано 4 випадки сказу, з них 3 випадки у домашніх котів.
Тож, щоб попередити поширення страшної хвороби, слід розібратися що собою являє сказ.
Що ж таке сказ та чим від небезпечний? Сказ – це вірусне захворювання, яке вражає центральну нервову систему. Джерело сказу – інфіковані тварини. Найчастіше, це собаки і лисиці. Також передавати смертельне захворювання можуть вовки, кішки, гризуни, кажани та ін.
Які основні симптоми захворювання, та як швидко вони проявляються?
В середньому, інкубаційний період триває від 2 до 8 тижнів. Це залежить від того, де саме людину вкусили чи подряпали, наскільки серйозне ураження шкіри. Вірус “мандрує” вздовж нервів і коли досягає головного мозку, у людини починають проявлятися поведінкові симптоми. Чим ближче укус до голови – тим швидше проявиться захворювання.
Перші симптоми сказу (нагадують захворювання на грип та тривають декілька днів):
-слабкість;-нездужання;-лихоманка;-головний біль.
Також людина може відчувати дискомфорт та відчуття поколювання в місці укусу. Потім симптоми починають прогресувати, додаються:
-тривожність;-сплутаність свідомості;-збудження;-галюцинації;-водобоязнь;-безсоння.
Як тільки, проявляються перші симптоми захворювання, лікування може бути лише підтримуючим. Летальність наближується до 100%.
Що робити, якщо мене вкусила тварина?
Вас вкусила бродяча собака чи подряпала невідома кішка? Негайно промийте рану великою кількістю води з антисептиком чи милом протягом 10-15 хвилин та терміново звертайтесь до лікаря. Завдяки щепленню сказ можна стовідсотково попередити. Дієвої терапії для лікування сказу ще не розроблено. Всі лікувальні заходи спрямовані на полегшення стану хворого.
Профілактичні заходи проти сказу включають планову боротьбу зі сказом серед тварин, включаючи масову профілактичну імунізацію, правильне утримання домашніх тварин, контроль за перевезеннями тварин і ін.
Збережіть своє життя та життя своїх рідних і не нехтуйте вакцинацією домашніх улюбленців.