Кожен громадянин України, хоча б один раз за життя, а може навіть і більше зіштовхувався із шахрайськими діями з боку зловмисників, які проявлялися в телефонних дзвінках нібито від фінансової установи (банку) з метою отримання конфіденційної інформації про рахунки фізичної особи. Зазвичай такі дії кваліфікували як шахрайство за ст. 190 ККУ. Проте, в кримінальному праві України також існує особливий склад злочину, який дуже подібний до шахрайства, однак кваліфікується за іншою статтею та має свій ряд особливостей. Мова йде про ст. 192 ККУ, яка передбачає настання кримінальної відповідальності за заподіяння майнової шкоди шляхом обману або зловживання довірою. В чому полягають її особливості - про дане питання ми і поговоримо у цій інформаційній статті.

Який склад злочину передбачений ст. 192 ККУ?

Безпосереднім обʼєктом злочину за ст. 192 ККУ є охоронювані законом права власності громадян України, на які посягають зловмисники.

Потерпілою стороною за ст. 192 ККУ може бути як власник майна, так і його законний володілець.

Обʼєктивна сторона даного злочину полягає в отриманні зловмисником матеріальної вигоди за рахунок потерпілої особи (власника або законного володільця майна) через обман або зловживання довірою, проте при цьому повинні бути відсутні ознаки шахрайства (ст. 190 ККУ). За своєю природою та способом вчинення цей злочин є дуже схожим із шахрайством, однак головною різницею між ними є те що, при вчиненні діяння за ст. 192 ККУ не відбувається вилучення чужого майна від власника, тобто зловмисник лише отримує матеріальну вигоду від використання майна, яке повинно було бути у розпорядженні його законного власника. Таким чином, майно не вилучається, а лише не передається його первісному володільцю.

Способам вчинення злочину за ст. 192 ККУ є обман та зловживання довірою. Дані поняття є аналогічними, які застосовуються також і при шахрайстві.

Заподіяння майнової шкоди в рамках ст. 192 ККУ охоплює такі випадки, а саме:

  • коли зловмисник незаконно використовує чуже майно чи грошові кошти, в результаті чого потерпілий громадянин позбавляється можливості користуватися своїм законним майном та зазнає майнової шкоди у формі упущеної вигоди;
  • коли зловмисник вчасно не повертає власнику майно чи грошові кошти, що позбавляє його фізичної можливості ними користуватися та отримувати будь-який дохід;
  • ухилення від сплати обовʼязкових платежів та сплати податків не може утворювати даний склад злочину, оскільки дані діяння охоплюються ст. 212 ККУ;
  • коли зловмисник отримує майно чи грошові кошти, при цьому використовуючи пільги від держави, на які він не мав права (наприклад, виплати громадянам, що постраждали від Чорнобильської катастрофи);

Якщо діяння, що передбачені ст. 192 ККУ супроводжувались додатково підробленням документів, то їх слід кваліфікувати за ст. 196 та ст. 357 ККУ.

Варто зазначити, склад злочину, який передбачений ст. 192 ККУ є матеріальним, а тому його обовʼязковою ознакою є наявність значної матеріальної шкоди, що настає в результаті заподіяння кримінального караних дій з боку зловмисника. Під значною майновою шкодою в розумінні ст. 192 ККУ слід розуміти шкоду, що в 50 разів перевищує НМДГ. Майнова шкода у великих розмірах - це та, що перевищує НМДГ у 100 і більше разів.

Кримінальний злочин за ст. 192 ККУ вважається закінченим з моменту завдання значної майнової шкоди потерпілій особі.

Субʼєктивна сторона даного злочину характеризується наявністю прямого умислу, оскільки винна особа чітко усвідомлює незаконність власних дій та вчинків, а також корисливого мотиву.

Субʼєкт загальний - фізична особа, що досягла 16 років та є осудною. Якщо злочин вчиняє службова особа, то її дії слід кваліфікувати за ст. 364 ККУ.

Кваліфікуючими ознаками даного злочину є вчинення його за змовою осіб та заподіяння майнової шкоди у великих розмірах.

Яка відповідальність передбачена ст. 192 ККУ?

Санкція ч. 1 ст. 192 ККУ передбачає покарання у вигляді штрафу до 50 НМДГ, громадських робіт від 200 до 240 годин, виправних робіт до 2 років та пробаційного нагляду до 2 років.

Санкція ч. 2 ст. 192 ККУ передбачає покарання у вигляді штрафу від 50 до 100 НМДГ або обмеження волі до 3 років.

Чим може бути корисним звернення до адвоката?

Кримінальне правопорушення за ст. 192 ККУ належить до злочинів з високою мірою суспільної небезпеки для пересічних громадян. Саме тому дуже важливо отримати вчасно первинну консультацію по кримінальному провадженню та заручитися підтримкою від досвідчених юристів із адвокатського обʼєднання “Брати Федорови”. Наші адвокати представляють інтереси клієнтів компанії на різних етапах кримінальних проваджень, а тому вони чітко розуміють як захистити права особи на практиці в усіх злочинах, відповідальність за які передбачена чинним законодавством. Крім цього, ми завжди працюємо на результат, щоб кожна сторона залишилася задоволена нашою співпрацею. Не зволікайте та звертайтесь саме до нашого адвокатського обʼєднання, ми неодмінно захистимо ваші інтереси!