Хоч військовий стан в країні вже триває більше 2,5 років, проте судова гілка влада демонструє неабияку продуктивність та в деяких випадках креативний підхід до вирішення податкових спорів. При цьому Верховний суд формує нові підходи у даній категорій справ. У цій статті ми розглянемо найпоказовіші висновки судів за 2023-2024 роки.

Яким чином підтверджується неможливість виконувати податкові обовʼязки під час дії воєнного стану?

4 жовтня 2023 року Верховний суд у складі колегії суддів КАС ухвалив постанову по справі № 160/19575/22, де сформував висновок щодо підтвердження неможливості своєчасного виконання платником податків податкових обов'язків у період дії воєнного стану.

Так, КАС ВС зазначив, для того, щоб звільнити платника податків від сплати необхідних податкових платежів під час дії воєнного стану повинні існувати реальні та обʼєктивні підстави, що свідчать про його неможливість виконувати свої зобовʼязання перед державою. Для цього платник податків повинен надавати вичерпний перелік документів, що належним чином підтверджують дані обставини. Якщо ж суд встановить, що платник податків зазначає лише про формальні підстави неможливості сплати податкових платежів, то тоді він не зможе уникнути відповідного виду юридичної відповідальності та повинен виконати свої податкові зобовʼязання перед державою.

У цій справі КАС ВС наголосив, що товариство:

  • Не надало будь-яких доказів судовому органу владу, які б підтверджували, що за місцем реєстрації юридичної особи відбулися серйозні руйнування внаслідок обстрілів з боку Російської Федерації (наприклад, згоріла чи була знищена документація, приміщення, техніка або обладнання) та компанія відтепер не в змозі провадити господарську діяльність;
  • В документації про втрату компʼютерного обладнання внаслідок активних бойових дій товариство не зазначило, які саме види обладнання було знищено. Крім цього, товариство належним чином не підтвердило, що саме це обладнання воно використовувало у провадженні своєї господарської діяльності;
  • Документи про відсутність грошових коштів на банківському рахунку товариство не надало.

А тому з наданих документів неможливо встановити чи дійсно товариство втратило своє обладнання внаслідок бойових дій та тепер немає можливості провадити свою господарську діяльність. Як наслідок в задоволенні вимог юридичній особі було відмовлено.

Якщо юридична особа видає два чеки за придбаний товар, то вона порушує чинне законодавство?

В Україні на практиці стала досить поширеною ситуація, коли покупець придбає товар за допомогою використання банківської картки шляхом зняття коштів в електронному вигляді через термінал. Як правило особі в такому випадку видають фіскальний чек, який містить всю інформацію про проведену щойно платіжну операцію.

Проте, також зустрічаються випадки, коли реєстратор розрахункових операцій (далі РРО) та платіжний термінал ніяким чином не синхронізовані між собою, а тому останній не може передавати будь-які дані про здійснену платіжну операцію до РРО. За таких обставин продавець видає громадянину два чеки, а саме: фіскальний та з платіжного термінала.

Однак, представники податкових органів зазначали, що дана практика не є вірною, бо платіжний термінал та РРО мають бути поєднані між собою, а фіскальний чек обовʼязково повинен містити інформацію про проведену платіжну операцію, оскільки так передбачає чинне українське законодавство.

ВС з такими висновками податківців не погодився та у постанові від 3 листопада 2023 року по справі №640/23582/21 сформував таку правову позицію - на сьогодні чинне законодавство України не передбачає обовʼязку в продавців використовувати лише платіжні термінали, що зʼєднані між собою з РРО. А тому практика, коли покупець може отримати два чеки за придбаний товар є абсолютно нормальною та не порушує ніяких законодавчих норм.

У вас залишились питання щодо актуальної судової практики? За таких обставин радимо звертатися до адвокатського обʼєднання “Брати Федорови”. Наша команда постійно відслідковує та аналізує всі прийняті рішення у галузі податкового права, адже це дозволяє формувати належний правовий захист клієнтів компанії та розумітися на всіх змінах, що відбуваються в у цій сфері. А тому, якщо вам потрібно знатись на судових рішеннях у галузі податкового права, то обовʼязково звертайтеся саме до нашої фірми!